Yunanistan Darbeci Askerleri İade Etmiyor

Yunanistan Darbeci Askerleri İade Etmiyor

Ankara, geçen Temmuz ayında yapılan 15 Temmuz darbe teşebbüsüne karışmakla suçlanan Türk askerlerini iade etmeme kararı alan bir Yunan mahkemesinin Atina a “gerekli adımları” atacağını söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,

TRT Haber’e verdiği röportajda “Yunanistan ile geri kabul anlaşması da dahil olmak üzere imzaladığımız bir göç anlaşması var ve biz de Yunanistan ile geri kabul anlaşmasının iptal edilmesi de dahil olmak üzere neler yapabileceğimizi değerlendiriyoruz” dedi.

Çavuşoğlu‘nun sözleri, Yunanistan Yargıtayının başarısız darbenin ardından siyasi sığınma talebinde bulunan sekiz Türk askeri göndermek için 26 Ocak’ta reddetmesinden sonra geldi.

“Yunanistan’a gerekli belgeleri, deliller ve her şeyi verdik. Sekiz askerin tekrar yargılanmasını istedik. Bu siyasi bir karar. Şimdi Yunanistan, darbe planlayıcıları ve teröristleri koruyan ve barındıran bir konumdadır. Ayrıca DHKP-C ve PKK gibi teröristlere de sahipti. Ayrıca Yunanistan’da bazı DHKP-C kampları bulunduğu biliniyor. “Bakan,” iki yasadışı gruba atıfta bulunarak, “Devrimci Halkın Kurtuluş Partisi-Cephesi ve Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ” dedi .

İki ana birlik dahil askerler, 16 Temmuz 2016’da Dedeağaç’a helikopter uçurarak Yunan makamlarını ülkeye yasadışı giriş suçlarından yasal ve diplomatik işlem başlatmaya zorladılar. Yunanistan Başbakanı, “Yunanistan, ilk günkü darbe girişimini kınadı ve failler ülkede hoş karşılanmadı” dedi. “Ancak, Yunan yargısı bağımsızdır. Kararlar saygı görüyor ve bağlayıcı “dedi. İki ülke on yıllardır Avrupa’nın en kötü göç krizinin ele alınmasında önemli bir rol oynamaktadır ve AB, Avrupa’ya toplu göçe zorlamak için bir anlaşma yapmak için Ankara’ya güveniyor.

Türkiye 20 Mart itibariyle Yunanistan’a gelen tüm göçmenlerin geri alınmasına karar verirken, AB aynı miktarda Suriyeli mülteciyi Türkiye’den geri alacaktı. Türkiye, AB ile mali yardım, Türkler için vizesiz seyahat, “hızlanan” AB üyelik müzakereleri karşılığında yasadışı yollardan geçen tüm göçmen ve mültecileri geri almaya karar verdiler. Ancak anlaşmanın geleceği, Ankara ile terörle mücadele yasasını değiştirme konusundaki baskısı nedeniyle Türkiye ile AB arasında çıkan bir anlaşmazlık yüzünden bir konuşmaya gerek duyuyor. Ankara , böyle bir değişikliğin mümkün olmadığını ısrarla PKK ve Irak İslam Devleti Levant (ISIL) kanlı saldırılar düzenlediği için darbe planlayıcılarının maruz kaldığı tehlike devam ediyor. Anlaşma, özellikle Suriye’den gelen büyük bir insan akışının frenlenmesine yardımcı oldu, bu da Avrupa’da sıcak bir siyasi ve sosyal mesele haline geldi. Ayrıca yasadışı göçmenlerin Türkiye’ye geri kabul edilmesiyle ilgili olarak Ankara ile Atina arasında bir anlaşma mevcut.

Bakan bu karşılıklı anlaşmayı kastediyordu. Yerel bir Yunan mahkemesi, Temmuz ayının sonlarında sekiz askeri, yasadışı olarak ülkeye girmek için iki defa cezaevine girme cezasına mahkum etti. Daha sonra, üç askerin iade edilmesi ve iade edilmemesi yönünde alınan kararlar itiraz edildikten sonra dava Yunan üst mahkemesine kaldırıldı.
Daha önce hayatlarının tehlikede olduğunu belirten askerler, daha sonra ülkedeki sığınma taleplerine ilişkin kararları bekliyor olacak. Ankara defalarca askerlerin iade edilmesini talep etti ve dava Yunanistan ile Türkiye arasında sık sık gergin ilişkilere maruz kalmıştı, NATO müttefikleri Kıbrıs’tan adalara ve hava haklarına Ege üzerinden karşı çıktı. Adalet Bakanlığından bir yetkili, Türkiye, kaçak askerlerin geri göndermek üzere 27 Ocak’ta Yunanistan’a ikinci kez iade talebi gönderdiğini belirtti.

Medyayla konuşma konusundaki kısıtlamalardan ötürü isimsizlik şartıyla konuşan yetkili, ikinci bir talebin Yunan mahkemesinin kararını geçersiz kılmaya nasıl yardımcı olacağını açıklamadı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için sınırlı ve mevzuata uygun ÇEREZLER kullanır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. KABUL ET Çerez Politikası