AlmanyaSon Dakika

Yeni Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier

Almanya’nın yeni cumhurbaşkanı seçildi.  Yeni Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier oldu. Ayrıntılar geliyor.

Kimdir Frank-Walter Steinmeier (5 Ocak 1956, Detmold, Almanya) Alman siyasetçi.

Kısaca Siyasi Hayatı .Angela Merkel’in büyük koalisyonunda 22 Kasım 2005 – 28 Ekim 2009 tarihleri arasında Almanya Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 17 Aralık 2013 tarihi itibariyle yeniden Dışişleri Bakanı oldu ve 27 Ocak 2017 tarihine kadar bu görevde kaldı. 2007 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği Konsey Başkanlığı yaptı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) üyesidir.

Avrupa bu seçimin sonuçlarını dikkatlice bekliyordu. Ve Almanya’da cumhurbaşkanını belirleyen Federal Meclisin 630 milletvekilinin yanı sıra eyalet meclislerinin belirlediği aynı sayıda delegeden oluşan Federal Seçiciler Kurulu tarafından Berlin’deki Reichstag binasında yapılan seçimde Frank-Walter Steinmeier, ilk turda bin 239 geçerli oyun 931’ini alarak 5 yıllık süre için Almanya’nın yeni cumhurbaşkanı oldu.

Almanya 12 cumhurbaşkanı ı Frank-Walter Steinmeier seçildi
Almanya 12 cumhurbaşkanı ı Frank-Walter Steinmeier seçildi

Bin 253 delegenin katıldığı ve 14 oyun geçersiz sayıldığı oylamada, Sol Parti adayı Christoph Butterwegge 128, aşırı sağcı popülist Almanya için Alternativ (AfD) partisinin adayı Alfred Glaser 42, Hür seçmenlerin adayı Alexander Hold 25 ve Korsanlar Partisi’nin adayı Engelbert Sonneberg de 10 oy aldı, 103 delege çekimser oy kullandı. Aralarında Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ın da bulunduğu çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin izlediği oylamayı Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Steinmeier’in eşi Elke Büdenbender ve eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff de davetlilerle tribünden takip etti.

19 Martta görevine başlayacak.
Steinmeier görevine 19 Mart’ta başlayacak. Almanya için iyi bir başlangıç olabilir deniliyor. Bakalım neler olacak.

Etiketler

t2haber

web design and web developer. seo expert.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı