Doğu Türkistan

Uygur Türkleri Halk Ozanı Abdurrehim Heyit Çin Hapishanesinde Şehit Edildi.

Uygur Türkleri Halk Ozanı Abdurrehim Heyit Çin Hapishanesinde Şehit Edildi.

Uygur Türkleri halk ozanı Abdurrehim Heyit 2 yıldır tutulduğu Çin Hapishanesinde şehit edildi.  Türkiye Dış işleri Bakanlığı Uygur Türklerinin tanınan halk ozanı Abdurrehim Heyit‘in Çin’de bir hapishanede hayatını kaybettiğini öğrendiklerini belirterek Çin’e ‘Uygur Türklerinin haklarına saygı gösterin’ çağrısında bulundu.

Abdurrehim Heyit

Türkiye Dış İşleri Bakanlığının Açıklamaları

Bakanlık sözcüsü Hami Aksoy yazılı açıklamasında “Bir bestesi yüzünden 8 yıl hapse mahkûm edilen değerli halk ozanı Abdurrehim Heyit’in hapishanedeki ikinci yılında vefat ettiği haberini derin teessürle öğrendik. Bu elim hadise, Türk kamuoyunun Sincan bölgesindeki ağır insan hakları ihlalleri konusundaki tepkisini daha da kuvvetlendirmiştir. Bu haklı tepkinin Çin makamlarınca dikkate alınmasını bekliyoruz” dedi.

Uygur Türkleri Halk Ozanı Abdurrehim HeyitAbdurrehim Heyit işkenceyle öldürüldüGün içinde Heyit’in hayatını kaybettiği haberleri sosyal medyada paylaşılmaya başlanmış ancak Çin’den resmi bir açıklama gelmemişti.

Akşam saatlerinde açıklama yapan Türkiye Dış işleri Bakanlığı “Abdurrehim Heyit ‘i ve Türk ve Müslüman kimliğine sahip çıkmak uğruna hayatını kaybeden tüm soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarda ayrıca Çin’de Şincan Özerk Uygur Bölgesi’ndeki Uygur Türklerinin ve diğer Müslüman toplulukların “temel insan haklarını ihlal eden uygulamaların, özellikle son iki yıl içerisinde ağırlaştığı” da yer aldı.

Etiketler

t2haber

web design and web developer. seo expert.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı