ASKERİ TEKNOLOJİLERSon DakikaTeknoloji Haberleri

Ülkemizin Yerli Hava Savunma Füze Sistemi İlk Testini Geçti

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesinde, yurt içinde yerli imkanlarla geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışları başarıyla gerçekleştirildi ve testleri geçti.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin alçak irtifa ve hava savunma ihtiyacını milli olanaklarla karşılanması için 2011 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığınca başlatılan bu proje artık hayata geçmiş ve ilk atışlarını başarıyla yapmıştır, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi kapsamında yurt içinde geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışları başarıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

Türkiye Savunma Sanayii Müsteşarlığından ( TSSM )yapılan yazılı açıklamada, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi proje çerçevesinde yurt içinde geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışlarının Tuz Gölü atış sahasında yapıldığı bildirildi.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi
Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi

TSK tarafından ve Uzmanlar tarafından yapılan testlerde füzenin, fırlatma aracından sorunsuz bir şekilde ayrıldığı ve hesaplanan yörüngede kararlı bir şekilde uçuşunu tamamladığı ve hedefi vurduğu belirtildi, “Deneme atışları sırasında radar ve diğer ölçüm cihazlarıyla füzeye ilişkin veriler planlandığı şekilde alındı” söylendi.

Açıklamada, ana yükleniciliğini Türkiye’nin Gururu ASELSAN firmasının yürüttüğü HİSAR-A Projesi’nde, radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemlerinin ASELSAN, füze sistemlerinin de ROKETSAN firması tarafından geliştirildiği, projede yurt içinden çok sayıda sanayi kuruluşunun da görev aldığı kaydedildi.

Alçak irtifa hava savunma füze sisteminin Türk mühendisleri tarafından tasarlandığına işaret edilen açıklamada, dikey fırlatma kabiliyeti sayesinde tüm hava unsurlarına karşı koruma sağlayan sistemin 2017 yılında TSK envanterine girmesinin planlandığı hatırlatıldı.

Etiketler

t2haber

web design and web developer. seo expert.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı