Türkiye ile Almanya teröre karşı yakın işbirliği sözü verdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Merkel’in Ankara’yı ziyareti sırasında terörle mücadelede daha fazla işbirliği sözü verirken, Alman lider, ülkesinin mahkemelerinin, darbe girişiminde bulunan şüphelilerin iadesine ilişkin tarafsızlıklarını da vurguladı.

“Terörle mücadelede neler yapabileceğimizi tartıştık. Uluslararası terörizm herhangi bir ülkenin tek başlarına yönetebileceği bir mesele değildir. Uluslararası işbirliği olmalıdır. İki NATO müttefiki olarak, aynı zamanda [İSIL karşıtı] koalisyon güçlerinin bir parçası olan Almanya ile olan işbirliğinin aynen Ukrayna için gerçekleştirdiğimiz gibi devam etmesi gerektiğine inanıyorum “dedi. Erdoğan, 2 Şubat tarihinde Merkel ile ortak basın toplantısı düzenlediğini söyledi.

Merkel, iki ülkenin “her türlü” teröre karşı mücadelede daha yakın işbirliği yapması gerektiğini de belirtti.

Ankara, Berlin’in şu anda ülkede olduğu düşünülen iki önde gelen Gülenist savcı Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın da aralarında bulunduğu şüpheli Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerini teslim etmesini istiyor.

Merkel Almanya’nın “teröre karşı mücadele vermeye kararlı olduğunu, ancak kanıtların bir adım önde olması gerektiğini” söyledi. Mahkemelerin konuyu incelemekte olduğunu ve ülkesinin Alman mahkemelerinin “tarafsız değerlendirmesine” saygı duyacağına söz verdiğini de belirtti.

Ankara’nın, Almanya’daki en büyük cami derneği “Ditib” e Müslüman imamlardan gönderilmesini istediği iddia edilen Merkel, ülkedeki Türk din adamlarının casusluk yaptıklarını iddia etti ve hükümet tarafından suçlanan ABD merkezli İslami vaiz Fethullah Gülen’in takipçileri hakkında bilgi verdi. Başarısız Temmuz 2016 darbe girişiminin arkasında olmak.

“Hatalar olmamalı. Mesela Ditip’deki din adamlarıyla … Bu din adamlarının bazı insanlar hakkında bilgi topladığına dair bir izlenim olmamalı “dedi.

Merkel, Türkiye’nin mültecilerin entegrasyonu için çaba harcamış olduğunu söyledi. Mülteci geri kabul anlaşması karşılığında Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat etme imkânı sunan sözleşmedeki durgunluğa dolaylı bir atıfla “Benim için önemli olan tartışmaları sürdürmek ve çözüm bulmak” dedi.

“AB’nin mümkün olan en kısa sürede uçması için söz verdiği mali desteği dile getirdim. 2.2 milyon euro verildi. Tabii ki bu mali katkı somut projelere akması gerektiğini ifade etti “dedi.

Anlaşma üzerinde Erdoğan, Merkel’in Ege Denizi’ndeki ölümleri sona erdirme çabalarına övgüde bulundu, ancak AB dönem başkanlık kaynaklarına göre görevlerini yerine getirmedi.

Erdoğan-Merkel toplantısında terör örgütleri (yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK), Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) faaliyetleri hakkındaki endişelerini paylaştı. Kaynaklar.

Kaynaklar, bu tür faaliyetleri göz ardı ederek müttefikler arasındaki bağlarla çelişkili olduğunu söyledi.

Kaynaklar, geçen yılın ikinci yarısından itibaren iyileşen ekonomik bağların da ele alındığını söyledi.

Türkiye ayrıca, yapılacak referandumda Almanya’daki Türk vatandaşlarına yönelik bir gevşeme talebinde bulundu.

Erdoğan, Merkel’e verdiği demeçte, “yanlış, kusurlu ve taraflı bilgilere” bağlı olarak Alman yetkililerin ara sıra konuşma özgürlüğü konusunda beyanlarda bulunduklarını söyledi.
Merkel, anayasa değişikliği için güç ayrımını vurguluyor

Almanya Başbakanı ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerde basın özgürlüğünün ve görüş özgürlüğünün önemini vurguladı.

“Darbeye teşebbüs ederek, Türk halkının demokrasi ve Türkiye’de demokrasi kuralları için nasıl ayağa kalktığını gördük. Bu nedenle, bu kararlı aşamada görüş özgürlüğünün korunması ve bununla bağlantılı olarak basın özgürlüğü hakkında konuştuklarımız önemlidir “dedi.

Anayasa değişiklikleri konulu referandumda Türkiye’yi yönetişim konusundaki başkanlık sistemi haline getirecek olan referandumla ilgili olarak “yetkilerin ayrılması ve fikir çoğunluğunun garanti altına alınması için her şey yapılmalıdır” dedi.

Merkel, Erdoğan’a Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) gözlemci bulunduğunu belirttiğini belirtti ve “Toplumsal çoğulculuk ve güç ayrımı böylesine derin bir siyasal dönüşümde garanti altına alınacak şekilde yapılmalıdır” dedi. Referandum sırasında.

“Türk toplumunun savunduğu demokratik ilkeler yeni sistemde korunmalıdır” dedi.

Merkel’in cevabının hemen ardından konuyla ilgili yorum yapan Erdoğan, muhalefet partilerini, değişikliğin içeriği üzerine “yanıltıcı” oldukları için eleştirdi.

Yetkili, “Muhalefetin, şu anda yürütülmekte olan cumhurbaşkanlığı sisteminde güçlerin ayrılması konulu tezi, en ufak bir gerçeğe sahip değil” dedi.

“Yasama, yürütme ve yargı hala var olacak. Erdoğan, imha edilmeleri veya güçlerin ayrılmasının tahrip edilmesi konusunda herhangi bir soruya kapılmak istemiyor “dedi.

“Yöneticiye daha etkin bir çalışma fırsatı verilecek. Yasama organına daha etkin bir çalışma fırsatı verilecek. Yargı, varlığını korumaya devam edecek “dedi ve referandumun Nisan ayında yapılması bekleniyor.

Bu arada Türk cumhurbaşkanı, Merkel’in “İslamcı terör” sözcüğünü kullanmasına karşı da tepki gösterdi ve terimin ISIL nedeniyle kullanılmasının hayal kırıklığına uğrayacağını söyledi.

“Lütfen kullanmayın. Bir Müslüman cumhurbaşkanı olarak kabul edemem “dedi.

Cevabında Merkel, “İslamcı” ve “İslamcı” arasındaki farkı vurguladı ve Almanya’da din özgürlüğü için büyük önem verdiğini söyledi.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için sınırlı ve mevzuata uygun ÇEREZLER kullanır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. KABUL ET Çerez Politikası