GündemTürkiye

Türkiye dolaylı olarak ABD’yi PYD’ye silah bırakmayı durdurmaya çağırıyor

Türkiye’nin en büyük güvenlik komitesi Washington’a Suriye Kürt Demokratik Birliği Partisi (PYD) ile bir araya gelme politikasına belirgin bir atıfta bulunarak “dolaylı olarak terör örgütlerine silah tedarik etmesi” teröre güçlenmesine ve yayılmasına yardımcı olacağı yönünde Birleşik Devletler’i ABD’ye çağırdı; Yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) bağlı.

İki ayda bir gerçekleşen Ulusal Güvenlik Konseyi (MGK) toplantısında 31 Şubat gecesi yapılan açıklamaya göre, “Terör örgütlerini muhatap olarak tanıyan ve onlara çeşitli yollarla silah temin etmek terörün güçlenmesine ve yayılmasına yardımcı olacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve üst düzey sivil ve askeri yetkililerin önderliğinde.

PYD, Irak İslam Devleti ve Levant’a (ISIL) karşı yapılacak olan Raqa saldırısı için hazırlıkların bir parçası olarak ABD tarafından zırhlı askeri araçlarla tedarik edildiğini söylediği gün geldi. Pentagon teslimatı doğruladı ancak bunun önceki idare tarafından verilen talimatlar çerçevesinde yapıldığını söyledi.

MGK bildirisinde Suriye ve Irak’taki son gelişmeleri, özellikle de Türkiye’nin uzun süredir maruz kaldığı iki ülkeden kaynaklı güvenlik sorunları değerlendirildiğini belirtti.

“Suriye’deki ateşkesin ve Astana müzakerelerinin korunması ve güçlendirilmesi ayrıntılı olarak ele alındı, Türkiye’nin Suriye’de bir siyasi geçiş dönemi başlatma ve insani sorumluluklarını yerine getirme çabalarının sürmesi teyit ediliyor” dedi.

Toplantı 2017’deki ilk MGK idi ve Türkiye’nin tüm terör örgütlerini yenme kararlılığını yineledi ve bu mücadelenin “uluslararası topluluğa daha etkin bir şekilde açıklanması” gerektiğini de sözlerine ekledi.

MGK, Türk hükümetinin Myanmar’daki Rohingya Müslümanlara verdiği desteği vurgularken, devam eden Kıbrıs görüşmelerini Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarını korumak için atılacak adımlar ışığında da gözden geçirdi.

Etiketler

t2haber

web design and web developer. seo expert.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı