RusyaSon Dakika

Türk Akımı Projesi Onaylandı

Rusya’nın doğal gazının karadenizden geçirip Türkiye’den Avrupaya ulaşması ile oluşan boru hattı Türk Akımı projesinin Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası imzaları atıldığı bildirildi.

Yıllardır çok konuşulan Türk Akımı projesi nedir? Karadeniz’in altından geçerek Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşacak Türk Akımı doğal gaz boru hattı projesidir. Türk Akımı Rusya ile Türkiye arasında son dönemde masada yer alan en önemli doğalgaz projelerinin başında geliyor. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rusya Enerji Bakanı Novak tarafından imzalandı.

Bu projenin ilk detayları Aralık 2014’te ortaya çıkmıştı. Türk Akımı Projesi bu tarihte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sonrasında açıklanan projede inşaata 2016’da başlanması öngörülmüştü. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletler arası anlaşmalara ilişkin onayladığı iki kanun, Resmi Gazete’de artık yayımlandı.

Türk Akımı Projesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan 6765 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türk Akım Gaz Boru Hattı Projesine İlişkin bu anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğuna dair Kanun” ile 6766 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti arasında Ekonomik, Ticari ve Teknik İşbirliği Anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe artık girdi .

Bu anlaşmanın Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma‘ya da öngörülebilir bir gelecekte sunulacağı belirtildi.  Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım da Rusya’ya hareketinden önce hava limanında yaptığı açıklamada bu proje hakkında, “Türk Akımı anlaşması geçen hafta TBMM Genel Kurulu’nda onaylandı. Artık Duma’yı bekliyoruz” demişti.

Etiketler

t2haber

web design and web developer. seo expert.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı