ASKERİ TEKNOLOJİLERSon DakikaTeknoloji Haberleri

The Rah-66 Comanche Helikopter Projesi Çöpe Atıldı

Bir çok filme konu olan The Rah-66 Comanche Helikopter Projesi Çöpe Atıldı. Amerika Birleşik Devletleri geleceğin helikopteri olarak kabul edip geliştirilmesinde tam 7 milyar dolar harcadığı The Rah-66 Comanche helikopter projesini 2004 yılında çöpe attı.

RAH-66 Comanche helikopter

21. yüzyılın hava kurdu diye lanse edilen ve Amerikan ordusunun operasyonlarında önemli katkılar sağlaması planlanan The Rah-66 Comanche bu kadar para yatırılmasının sebebi önceki modeller Kiowa Warrior, Chinook, Apache ve Black Hawk’ların 2040 kadar olan süreçte emekli edilmelerinin planlanmasıydı. ABD ordusunun önemli bir kaynak ayırdığı bu helikopter projesi için 2006’ta toplu üretimine başlanması planlanıyordu. Ancak 2004 iptal nedeniyle bu plan hayata geçemedi.

RAH-66 Comanche helikopterler

Bunların yerini alması beklenen Comanche radarda Apache’ye göre çok daha küçük görünecekti. Yani radara yakalanmayacaktı. İki kişilik Comanche, turbo motoruyla da saatte 201 mil hız yapabilecek şekilde tasarlanıyordu. Ayrıca 6 helfire ve 12 stinger füzesi taşıyabilecek kapasitede üretilecekti. Fakat bunlar artık üretilmeyecek boşa giden bir proje olarak hatırlanacağı bildirildi.

Etiketler

t2haber

web design and web developer. seo expert.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı