Elektrikli Araçlar

Tesla Motors’tan menzil rekoru

Tesla Motors’tan menzil rekoru

Tesla’nın S 100D modeli tam dolu batarya ile 540 kilometre yol gidebiliyor.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, en yüksel menzil sunduğu yeni nesil modelini satışa çıkardı. 100 kWh bataryası bulunan Tesla Model S 100D, tam dolu batarya ile 540 kilometre yol gidebiliyor.

Elektrikli otomobillerin en büyük sorununun menzil olduğunu önceki haberlerimizde dile getirmiştik. Üretilen çoğu elektrikli otomobiller ortalama 200 kilometre menzile sahip. Hatta ülkemizde satılan Renault Zoe’nin tam dolu batarya ile ortalama 120 kilometre yol yapabildiği biliniyor.

Tesla Motors, Incİşte bu nedenle üreticiler batarya teknolojisi üzerine ağırlık verdi. Tesla Nevada eyaletinde Gigafactory ismini verdiği batarya fabrikasını inşa ediyor. Diğer firmalar da sahip olduğu menzili artırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz aylarda Renault, Zoe’de kullandığı yeni batarya sistemiyle menzilin 400 kilometreye çıktığını duyurmuştu.

Yine de bu alanda en iyi performansın Tesla Model S’e ait olduğunu biliyoruz. Tesla Model S 90D’de kullanılan 90 kWh batarya, yaklaşık 470 kilometre menzil sunuyor. İşte Tesla şimdi yeni nesil 100 kWh’lık batarya ile bu performansını geliştirdi. Model S 100D’nin tam dolu batarya ile yol alabildiği mesafe tam 540 kilometre. Bu performans günümüz şartlarında elektrikli otomobiller için bir hayli iyi. Zira elektrikli otomotiv sektörü geliştirilmeye açık ve yeni bir sektör.

Etiketler

t2haber

web design and web developer. seo expert.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı