Tamarillo Meyvesi ve Faydaları

Tamarillo Meyvesi ve Faydaları nedir

Tamarillo Meyvesi ve Faydaları ile ilgili tüm bilgiler. Tamarillo meyvesi nerelerde yetişir ve ülkemizde yetişir mi?

Tamarillo meyvesi diğer bir adıyla ağaç domatesi dir. Tamarillo küçük ağaçlarda yetişen, yumurta şeklinde oval, ince kabuklu kırmızı bir meyvedir. Genelde 2 – 8 cm uzunluğundadır. Meyve kırağıya karşı özellikle olgunlaşma aşamasındayken oldukça hassastır.

Tamarillo meyvesi tropikal değil yarı tropikal bir meyvedir.  Deniz seviyesinden çok yüksek olmayan ılıman iklimlerde rahatlıkla yetişebilir. En uygun sıcaklık minimum 10 derece olmasına rağmen -3 derecelere kadar dayanabilir fakat bu sıcaklıklarda ana gövde hariç ince dallar donar. Negatif etkiler soğuk havanın ne kadar sürdüğü ile çok yakından ilgilidir. Genç fidanlar ilk yıllarda soğuk ve dondan korunmalıdırlar.

Tamarillo Meyvesi ve Faydaları

Ayrıca kökleri yüzeye çok yakın olduğundan rüzgardan korumak çok önemlidir. Dallar kırılgan olduğundan kolaylıkla sert rüzgarlarda zarar görebilir. Özellikle üzerinde meyve olduğunda rüzgarın zararı daha fazla olur.

Tamarillo meyvesi, Tamarillo Meyvesi

Meyvenin Kökeni; Tamarillo’nun Şili , Peru ve Ekvador kökenli bir türdür. Günümüzde ise ticari olarak en çok yetiştirildiği yer Yeni Zelanda’dır.

Meyvenin Tadı; Tamarillo, Passion fruit meyvesi gibi çok etkileyici bir tada sahiptir. Hafif karamelize tadını da alabilirsiniz.

Meyvenin Besin Değerleri; Bu meyvenin son derece yüksek vitamin, mineraller ve antioksidanlar içerir.

  • Düşük yağ içerir
  • Düşük karbonhidrat içerir
  • Yüksek Potasyum ve düşük sodyum içerir. Dolayısı ile sağlıklı diyetler için çok önemlidir
  • Sağlık için önemli Bakır, Manganez ve diğer iz elementler içerir.
  • Lifli bir yapısı vardır.
  • Vitamin A, B6 ve C ‘nin yanında Vitamin E ve Thiamine de içerir.

Tamarillo meyvesinin faydaları. Tamarillo Meyvesi

Tamarillo Meyvesi Patates, domates, patlıcan ve kırmızı biber ve  biberinin akrabası olan ağaç domatesi dir. Orta ve Güney Amerika‘ya özgüdür. İnkaların kaybolan yiyecekleri arasında yer alan ve ‘tomate de arbol’ olarak bilinen ağaç domatesleri doğal ortamlarından tamamen yok olmuş durumda.

Tamarillo Meyvesini Tanıyalım

Tamarillos ilk olarak 1800’lerin sonlarında Asya’dan Yeni Zelanda’ya tanıtıldı. Başlangıçta sadece sarı ve mor meyveli suşlar üretildi. Kırmızı tamarillo, 1920’lerde Güney Amerika’dan gelen tohumlardan bir Aucklandlı çocuk bakıcısı tarafından geliştirildi.

Diğer kırmızı suşlar daha sonra ortaya çıkmış ve bunların yetiştiriciler tarafından yeniden seçilmesinin devam etmesi, bugün ticari olarak yetiştirilen büyük, yüksek kaliteli çeşitlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Tamarillos’un ticari üretimi 1930’larda küçük çapta başladı. II. Dünya Savaşı sırasında, C vitaminde yüksek olan diğer meyvelerin temini kısıtlandığından, tamarillos talebi arttı.

Yetişmesi ve Yetiştirilmesi

1967 yılında, ortak bahçe domatesiyle karışmasını önlemek için meyvenin ticari ismi resmen ağaç domatesinden tamarillo’ya değiştirildi. O zamanlar Yeni Zelanda Ağaç Domates Teşvik Konseyi’nin (W Thompson) üyelerinden biri yeni bir isim oluşturmak için akıllıca bir Maori kelimesi ve bir İspanyolca kelimeyi birleştirdi. “Tama” Maori’deki liderliği ifade eder. “Rillo” için ilham bilinmemektedir. Bazıları kaynak olan “amarillo” (İspanyolca sarı sözcük) olduğuna inanıyor.

1970’lerin bahçecilik patlamasında meyve üretimi belirgin bir şekilde artmış ve bu durum haşere kontrol ve kalite yönetim sistemlerine ağırlık vererek yetiştiriciler arasında profesyonelliğin artmasına neden olmuştur.

Günümüzde meyveye olan talep, kendine özgü lezzet ve beslenme özellikleri konusunda artan farkındalık nedeniyle güçlü kalmaktadır. Temiz, yeşil Yeni Zelanda iklimi ideal büyüme koşulları sağlar ve yetiştiriciler müşteriye kaliteli bir ürün sunmak için çok çalışırlar. Yetiştiriciler, modern haşere yönetimi tekniklerini, geleneksel yöntemlerle birlikte, harika tadı tamarillos üretmek için kullanırlar, oldukça besleyicidirler ve istenmeyen kalıntılardan arındırılmışlardır.

Tamarillos, diğer birkaç ülkede (özellikle Kolombiya, Ekvador, Avustralya, Kaliforniya, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde daha küçük ekimlerle) ticari ölçekte yetiştirilmektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için sınırlı ve mevzuata uygun ÇEREZLER kullanır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. KABUL ET Çerez Politikası