DünyaGündemHalep

O noktaya büyük sevkiyat hamlesi

Doğu Halep’ten tahliye edildikten sonra İdlib’te baskı gören ılımlı muhalif unsurlar aileleriyle birlikte Azez’e geçmeye başladı. Buradan Bab operasyona katılacak olan muhalifler, DEAŞ’a karşı savaşacak ve Azez’in güçlenmesiyle PYD’nin Afrin ile Münbiç arasındaki bağlantısı kesilecek.

FIRAT’A GÜÇ

Rejim güçlerinin İdlib’i güneyindeki Hama ve Güney Batısındaki Lazkiye’den kuşatacağı değerlendiriliyor. BM Suriye Özel Temsilcisi De Mistura’nın ardından Suriye Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar da Halep’in ardından Suriye’deki yeni sıcak noktanın İdlib olabileceğini belirtti. Rejim ve İran destekli grupların ardından önceki gün ABD de koalisyon uçakları ilk kez İdlib›i vurdu. Türkiye bu bölgede sivillerin katledilmesini önlemek ve Bab operasyonunu güçlendirmek için Azez’i daha fazla takviye etme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin güvenliği Gaziantep’te değil Halep’te, Hatay’da değil İdlib’te, Mersin’de değil Kıbrıs’ta, Kars’ta değil Nahçıvan’da, Artvin’de değil Batum’da, Trakya’da değil Balkanlar’da başlar” demişti.

PKK’YA DARBE

Azez’in güçlendirilmesi ve Bab’ın özgürleştirilmesi sonrasında olası Münbiç operasyonu da büyük önem taşıyor. Azez güçlendirilerek terör örgütü PYD’nin Afrin üzerinden Münbiç’e destek vermesinin önü bir anlamda alınmış olacak. Yoğun kış şartları ve sivillerin zarar görmemesi için büyük hassasiyet gösterilen Bab operasyonu bittikten sonra diğer operasyonların planlaması yapılacak. Münbiç ile beraber Afrin ve Kobani’deki terör varlığı da bertaraf edilecek. Edinilen bilgiye göre; Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından desteklenen ÖSO, Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 226 meskun mahal ve 1.870 kilometrekarelik alanda kontrolü sağladı. Terör örgütü DEAŞ’ın bölgeden temizlenmesine yönelik harekat sürdürülürken; PKK/PYD unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’ten de batıya doğru olabilecek saldırılarının önlenmesi için önlemler alındı.

32 Terörist Öldürüldü

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Bab ve Bzagah bölgelerine düzenlenen hava harekatında, terör örgütü DEAŞ’a ait 21 hedef imha edildi, 32 terörist etkisiz hale getirildi. Böylelikle dört buçuk aydır yürütülen harekatta bin 536’sı DEAŞ’lı, 306’sı PKK/PYD’li olmak üzere toplamda bin 842 terörist etkisiz hale getirilmiş

Etiketler

t2haber

web design and web developer. seo expert.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı