ASKERİ TEKNOLOJİLERTürkiye

Müthiş İcat Dar

Türk Askeri için müthiş icat

Türk mühendislerce geliştirilen  görsel erişim ve keşif imkanının olmadığı kapalı mekanlarda bulunan insan ve canlı hedeflerin, varlığını ve konumunu tespit etmek için radyo frekans dalgalarını kullanan DAR‘ı geliştirdi. Cihaz ile düşman hiçbir yerde saklanamayacak, Türk askeri duvarın arkasını görebilecek.

Son dönemde dünya genelinde yaşanan savaşlar ve krizlerde elektronik harbin önemi de gün yüzüne çıktı. Birçok savunma şirketi, elektronik harp konusunda hassasiyet göstererek savunma sanayisinin güçlendirilmesi konusunda çaba sarf ediyor. yenisafak.com olarak bu hafta yerli ve milli projeler dosyamızda elektronik harp konusunun önemine değinerek, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen DAR (Duvar Arkası Radar) sistemini ele alacağız.

Duvar arkasındaki insanı tespit ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na (SSM) sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek hizmetleri görevlerini gerçekleştirmek amacıyla Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile 1991 yılında kurulan şirket, erişim imkânının olmadığı kapalı mekânda bulunan insanların varlığını ve konumunu tespit etmek için DAR’ı geliştirdi.
Radyo Frekans (RF) dalgalarını kullanan DAR, bina içerisinde bulunan insanların tespit edilmesinin kritik önem taşıdığı rehine kurtarma operasyonları ve benzeri durumlarda kullanılıyor. Sistem ile duvar arkasından hareketli insan tespiti yapılabiliyor.

t2haber

web design and web developer. seo expert.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı