İngiliz Başbakanı Trump ile görüştükten sonra Türkiye’ye geliyor

İngiliz Başbakanı Trump ile görüştükten sonra Türkiye’ye geliyor

İngiltere Başbakanı Theresa May, Temmuz 2016’da göreve başlaması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile 27 Ocak’ta görüşmesi beklenen ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapacak.

Theresa May
Theresa May

26 Ocak’ta Washington DC’de ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi sonrasında Türkiye ile görüşmek içi yola çıktı.

Mayıs, geçtiğimiz günlerde, Britanya, Haziran 2016’da Brexit lehine oy kullandıktan sonra İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmaya hazırlanmasından sonra ülkesinin “büyük ve küresel ticaret ulusuna” dönüşeceğini söyledi. İngiltere hükümeti, Fransa ile serbest ticaret anlaşmaları imzalamak için görüşmelerde bulunuyor. Türkiye de dahil olmak üzere bazı ülkeler.

Irak İslam Devleti ve İsa (İSİL), mülteci krizi ve Kıbrıs ile olan mücadelenin Ankara ziyareti sırasında tartışılması bekleniyor.

Mayıs ayında Başbakanlıktan yapılan açıklamada, 27 Mayıs tarihli toplantıda, iki ülkenin çeşitli konularda ve bölgesel ve uluslararası güncel konuların derinleştirilmesi yönündeki çabaların artırılması üzerinde çalışması bekleniyor.

Kıbrıs Müzakereleri Görüşülecek

Görüşmeler, Cenevre’de devam eden Kıbrıs görüşmelerinin ortasında yer alıyor. 12 Ocak’ta Cenevre’de Kıbrıs konusunda beş partili bir konferanstan sonra, 18 Aralık’ta Mont Pelerin’de üç garantör yetkinin katıldığı bir çalışma grubu toplantı düzenlemeye karar verdi. İngiltere, Türkiye ve Yunanistan ile birlikte Kıbrıs görüşmelerinde garantör ülkelerdir.

Türkiye kısa süre önce Kuzey Suriye’deki Fırat Kalkanı operasyonundaki desteğinin bulunmaması nedeniyle, özellikle ABD başta olmak üzere İSIL karşıtı koalisyon kuvvetlerini azarladı.

 

ABD liderliğindeki ISIL koalisyonunun komutasındaki İngiliz savaş uçakları, 18 Ocak’ta Kuzey Suriye’de hava saldırısı düzenledi ve ilk koalisyon hava saldırısını Ankara’dan gelen sert eleştirilerden uzun bir süre sonra noktaladı.

Türk askeri ve Ankara destekli Serbest Suriye Ordusu (FSA) savaşçıları, bölgedeki şiddetli çatışmaların bir ay boyunca devam eden Fırat Kalkanı operasyonunun bir parçası olarak İsrail’den el-Baba’yı yakalamak için savaşıyorlar. Türk birlikleri ve FSA savaşçıları.

Türkiye’de gündeme gelen insan hakları ihtilafları

Sözcüsü, Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Türkiye, insan hakları ihlallerine ilişkin endişeleri yükseltebilirken, İngiltere’nin Türkiye’nin demokrasisi ve kurumlarına verdiği desteği açıkça ifade ettiğini de belirtti.

Ziyarette “Türkiye, vazgeçilmez bir ortak ve ticaret, güvenlik ve savunma da dahil olmak üzere küresel önemi olan pek çok konuda İngiltere’ye yakın müttefiki yansıtacak” dedi.

“Başbakan bu desteğimizi yinelemek için bu fırsatı alacak, ancak Türkiye’nin de bu konudaki yanıtının orantılı olması gerektiğini de açıkça göstereceğiz ve elbette bu konuları yükseltmeye devam edeceğiz. Ziyaret, Türkiye ‘nin vazgeçilmez bir ortak ve ticaret, güvenlik ve savunma da dahil olmak üzere küresel önemi olan pek çok konuda İngiltere’ye yakın bir müttefik olduğu gerçeğini yansıtıyor. Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra Türkiye ile keşfetmek isteyebileceğimiz gelecekteki ilişkileri inceleyeceğiz “dedi.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için sınırlı ve mevzuata uygun ÇEREZLER kullanır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. KABUL ET Çerez Politikası