ABDGündemSon Dakika

Donald Trump Başkanlık görevini almak için Washington’da

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı görevini devralmak üzere ABD’nin başkent Washington’a geldi. Trump için Lincoln Anıtı önünde karşılama töreni yapıldı.
Donald Trump’un Seçimleri kazanması ve 2,5 aylık geçiş sürecini tamamlamasının ardından New York’tan ayrılıp başkent Washington’a geçen Trump’ın gelişini kutlamak amacıyla anıt önünde “Amerika’yı Yeniden Büyük Yapalım” temalı bir konser verildi.

Bu konserde ABD Ordusu Bando Orkestrasının yanı sıra Toby Keith, Jon Voight, The Piano Guys, Lee Greenwood, RaviDrums, 3 Doors Down ve The Frontmen of Country gibi şarkıcılar, müzik ve dans grupları sahne aldı.

Gelen bilgilere göre Trump’ın Konuşmalarından Satır Başları.

“BEN SADECE BİR ELÇİYİM”
Arlington Ulusal Mezarlığı’ndaki İsimsiz Asker Anıtı’na çelenk bıraktıktan sonra konser alanına gelen Trump, anıtın önünde toplanan binlerce kişiye hitap etti. Kısa süren konuşmasında Amerikan halkına teşekkür eden Trump, “Bu yolculuk 18 ay önce başladı ve siz benden çok daha fazla iş yaptınız. Ben sadece bir elçiydim.” dedi.

Karşılayan halka seslenen Turmp

“AMERİKA’YI TEKRAR BÜYÜK YAPACAĞIZ”
Yarışın ilk aylarında seçimi kazanacağı konusunda birçok kişide şüpheler olduğunu belirten Trump, kampanyasının son ayında çok değişik şeyler yaşandığını ve ibrenin hızla kendisini göstermeye başladığını söyledi. ABD dışındaki şirketleri geri getirme ve Amerikan ordusunu yeniden inşa etme vaatlerini yineleyen Trump, “Amerika’yı tekrar büyük yapacağız.” diye konuştu.

Etkinlik, Trump’ın konuşmasının ardından havai fişek gösterileriyle devam etti.

trump görei almak için Washingtonda

Yapılacak TÖREN TAM 200 MİLYON DOLAR’A MAL OLACAK
Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump, yarın Kongrenin bahçesindeki devasa yemin töreninin ardından 8 yıldır Beyaz Saray’da oturan Demokrat Barack Obama’dan görevi devralacak. 8 Kasım’da gerçekleştirilen 58. başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Trump’ın görevi devralacağı tören için başkent Washington’daki hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, 200 milyon dolara mal olacak törenlere yaklaşık 900 bin kişinin katılması bekleniyor.

ABD Kongresinin bahçesindeki yemin töreni hazırlıklarında sona gelinirken Trump’ın konuşmasını yapacağı sahnedeki titiz çalışmalar dikkat çekti. Belli kategorilere ayrılan dev sahnede farklı renkteki biletlere sahip konuklar için ayrı bölümler hazırlandı.

trump görei almak için Washingtona geldi

ÇOK SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINIYOR
Gerçekleşecek Kongre civarındaki birçok yerin özel güvenlik bariyerleriyle kapatıldığı ve sinyal kesicilerin (Jammer) bulunduğu çok sayıda aracın farklı mekanlara konuşlandırıldığı görüldü. Güvenlik yetkilileri, yarın sabah 06.00’da güvenlik kapılarının açılacağını ve binlerce insanın alana girebilmek için uzun kuyruklar oluşturacağını söylediler.

BU DEVİR TESLİM TÖRENİ NASIL OLACAK BEKLENİYOR?
Kongre binasının bahçesinde 1817’den beri düzenlenen geleneksel yemin töreni ve kutlamalara bu yıl 900 bin civarında Amerikalının katılması bekleniyor.
Yemin töreni, 1789’da ülkenin ilk başkanı George Washington’ın New York’ta yemin etmesinden bu yana küçük değişikliklerle her başkan için düzenleniyor.
Washington’ın 1800’de resmen ABD’nin başkenti kabul edilmesiyle bu kentte yemin eden ilk başkan Thomas Jefferson olmuştu. Yemin töreni, James Monroe‘nun başkanlığa geçişiyle 1817’den beri Washington’daki ABD Kongresinin bahçesinde halkın katılımıyla düzenleniyor.

t2haber

web design and web developer. seo expert.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı