Değerli taşlar ve Keçi boynuzu çekirdeği

Keçi boynuzu çekirdeği ve elmas gibi değerli taşların alakası

Keçi boynuzu çekirdeği ve elmas gibi değerli taşların alakası; Evet başlığı yanlış okumadınız. Ne alakası var diyorsanız haberin devamını okumalısınız. İlk bakıldığında evet ne alakası var diyoruz. Fakat gerçek bilgiler öyle değil. . çok alakası varmış.

Öncelikle Keçi boynuzunu yani Harnut nedir ?

Harnut çok eski antik çağlara kadar bilinen bir meyve türüdür. Çok eski çağlarda dahi bu ağacın meyvesi tüketilmekte olduğunu biliyoruz. Bir çok dilde bu meyve ağacı bilinmektedir. Bir çok medeniyette bu meyve yenilmiş ve tatlısı yapılmıştır. Bu mucizevi meyve Yakup peygamber tarafından da yenilmiştir. Diğer bir adı da Yakup Peygamberin Ekmeği olarak da bilinir.

Latince adı : Ceratonia siliqua L.
İngilizce : Carob, St. John’s Bread, Locust bean
Almanca : Johannisbrot

harnut - keçi boynuzu

Harnup ağacı ilk on beş yıl hiç meyve vermeyen bir ağaç olup lakin yetişkin bir ağaç olduğunda bi tona kadar meyve verebilmekte. Bu ağacın meyvesinin içerdiği çekirdeklerin her biri 0,2 gram gelir. Bu çekirdeklerin ebatlarına bakılmaksızın her biri aynı ağırlıkta olmaktadır.  Yani, tek bir harnup çekirdeği 0,2 gram ağırlığındadır. Bu 0,2 gram ağırlık neden bu kadar mühim diye soracak olursanız, cevabı eski çağlara kadar dayanır.

Antik çağlar da ve daha öncesinde altın ve kıymetli taşları hassas olarak tartabilmek için keçiboynuzunun çekirdekleri kullanıldığı görülmüştür. Günümüzde de 0,2 gramın karşılığı 1 Karat olarak kullanılmaktadır…

Keçi boynuzu çekirdeği ve elmas gibi değerli taşlarKıymetli taş yada metal satanların kullandıkları 1 Karat ölçüsü buradan gelmektedir. Karat kelimesi keçiboynuzunun (harnup) Latince adı olan Ceratonia’ dan türetilmiştir. Beş tane keçiboynuzu çekirdeği 1 gram ağırlığındadır. Akdeniz bölgesinin sahil şeridindeki memleketlerden İtalya, İspanya, Kıbrıs ve Türkiye’de bol miktarda yetişmektedir.

Keçiboynuzunun ortalama %35’i düşük moleküler yapılı karbonhidratlardan oluşur. Yine yaklaşık %40’ı yüksek moleküler yapılı nişasta içermektedir. Yağ oranıysa oldukça düşük olup ancak %1’dir. Kakaonun yerine kullanılabilen en mükemmel çözüm olmuştur zaman içinde.

Kakaoda bulunan kafenoidleri içermez. Örneğin, keçiboynuzun da theobromin yoktur. Kakaoda yüksek miktarda bulunan yağ, harnup ta sadece %1’dir. Kakaoda bulunan birkaç tane etkin madde migreni tetikleme özelliğine sahiptir. Harnup için bu durum söz konusu değildir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için sınırlı ve mevzuata uygun ÇEREZLER kullanır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. KABUL ET Çerez Politikası