Çin veri yedekleme uydusunu fırlattı

Çin Devleti bugün, ‘Tienlien I-04’ adlı yeni bir veri yedekleme uydusu fırlattı. Bu Uydunun, insanlı uzay aracı, uzay laboratuvarı ve istasyonların veri yedekleme imkanı ile Çin’in orta ve düşük yörüngedeki uyduları için kontrol ve ölçme verileri oluşturması amacıyla fırlatıldığı bildirildi..

Çin Şinhua haber ajansı, veri yedekleme uydusunun Çinin güneybatısındaki Sıçuan eyaletindeki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi’nden Uzun Yürüyüş 3C taşıyıcı roketiyle gönderildiğini duyurdu. Çin Uzay Havacılık Bilim ve Teknoloji Şirketi tarafından geliştirilen Bu uydu Tienlien veri yedekleme uydusu tipine ait dördüncü uydu olup, yerel saatle 23.24’te fırlatıldığı bildirildi. Çin’in insanlı uzay aracı – uzay laboratuvarı ve istasyonları içi veri yedekleme imkanı sağlaması beklenen uydunun son nesli, ülkenin orta ve düşük yörüngedeki uyduları için de kontrol ve ölçme verileri sağlaması planlandığı söyleniyor.

Tienlien I-01 Nisan 2008’de, Tienlien I-02 Temmuz 2011’de, Tienlien I-03 ise Temmuz 2012’de fırlatılmıştı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için sınırlı ve mevzuata uygun ÇEREZLER kullanır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. KABUL ET Çerez Politikası