Astanada Suriye Politikası Görüşülmeye Başladı

Suriye muhalefet temsilcileri 6 Şubatta Ankara’daki Türk yetkililerle Astana’daki yaklaşmakta olan müzakereleri yapmak için görüşmelerde bulunacaklar

Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Suriye görüşmelerinin ikinci turunda 8 Şubat’ta rejim ve muhalefet kesimleri arasında garantör devlet Rusya, İran ve Türkiye katılımıyla gerçekleşmesi bekleniyor.

Suriye hükümetinin temsilcileri ve muhalefet grupları geçtiğimiz günlerde 23-24 Ocak’ta Astana’da Türk, Rus ve İranlı diplomatlar ve Birleşmiş Milletler’in Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın katılımıyla bir araya geldi.

Moskova, Ankara ve Tahran, hükümeti izlemek ve Suriye’deki titrek ateşkes olaylarına uymayı kabul ettiler.

Görüşmeler sonrasında yayınlanan ortak bir bildiri Suriye’deki yurt çapındaki ateşkese devam edilmesinin gerekliliğinin altını çizerek görüşmelerin 8 Şubat’ta Cenevre’de BM himayesinde bir kez daha düzenleneceğini belirtti.

Ancak ateşkesin durdurulmasına ve muhalefetin birleşik bir cephe sunma zamanı vermesi için Cenevre sözleşmesi Mistura’ya göre 20 Şubat’a ertelendi.

De Mistura, BM Güvenlik Konseyi’nin kapalı toplantısında, ertelemenin altı yıl süren savaşı sona erdirmeyi amaçlayan müzakerelere hazırlıklarını artırmaya yardımcı olacağını söyledi.

De Mistura, toplantı sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, “Hükümete hem hükümette ciddi tartışmalara katılma şansı, hem de muhalefet … birleşik bir muhalefetle bir araya gelme şansını elde edebilmek için bir şans vermek istiyoruz.” Dedi.

“Elimizdeki ateşkes umudumuz kadar katı hale gelirse, bu sadece Suriye görüşmelerinde yardımcı olacaktır,” dedi elçi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçen hafta sebepler veya yeni bir tarih vermeksizin erteleneceklerini açıkladı.

De Mistura, muhalefetin delegasyonun 8 Şubat’a kadar dahil edilmesi konusunda anlaşamaması durumunda barış masasına gelecek çeşitli gruplardan temsilcileri seçeceğini belirtti.

Suriyeli muhalefet görüşmelerde temsille bölünmüş durumda.

Yetkili, “8 Şubat’a kadar muhalefet birleşik bir grup kurmaya hazır değilse, mümkün olduğunca kapsayıcı olmasını sağlamak için heyeti gerçekten seçmeliyim” dedi.

Rusya, Trump‘ın Suriye’deki güvenli bölgeler planında daha belirgin olması gerektiğini söyledi

Bu arada Lavrov 1 Şubatta ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de güvenli bölgeler kurma önerisinden daha spesifik olması gerektiğini söyledi ve Libya’da benzer bir politika uygulamak için yapılan girişimlerin trajik olduğunu söyledi.

Abu Dhabi’de Birleşmiş Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile yaptığı bir basın toplantısında konuşan Lavrov, güvenli bölgeleri daha ayrıntılı planlar hazırladıktan sonra Rusya’nın ABD Dışişleri Bakanlığı ile konuyu görüşebileceğini umduğunu söyledi.

Lavrov, bugüne kadar bildiklerinden, Trump’un 2011’de Libya’da olduğu gibi güvenli bölgeleri de çıkarmayı önerdiğini düşünmediğini söyledi.

Al Nahyan, Suriye’de güvenli bölgeler fikrinin geçici olması ve uluslararası himaye altında insani yardım amaçlı olmasının memnuniyetle karşılanacağını söyledi.

Lavrov, Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönmesinin örgütün ülkedeki çatışmalara siyasi çözüm bulma konusunda rol oynamasına izin vereceğini söyledi.

“Şam rejiminin kilit müttefiki olan ülkesi Lavrov,” Suriye hükümeti örgütün bir parçasıysa, Ligi daha önemli, daha etkili bir rol oynayabilir “dedi.

Suriye’nin Birleşmiş Milletlerin “meşru” bir üyesi olduğunu ve henüz “Arap Birliği tartışmalarına katılamayacağını” söyledi.

Ancak basın toplantısında da yer alan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit, Suriye’nin Kahire merkezli örgüte erken dönmesini yasaklamıştı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için sınırlı ve mevzuata uygun ÇEREZLER kullanır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. KABUL ET Çerez Politikası