ABDDünya

Amerikada Görülen Kutup Girdabı

Amerikada Görülen Kutup Girdabından sonra görülen görüntüler insanları hayrete düşürdü.

Öncelikle Kutup girdabı nedir bunu bilmemiz gerekir.

Polar vortex yani kutup girdabı. Bu girdap soğuk hava girdabı aslında kutup bölgelerinde bulunan bir rüzgardır. Normalde soğuk ve ekstrem havayı kutup bölgesinde tutar. Fakat bazen polar vortex zayıflar ve soğuk havanın aşağılara inmesine izin verir. Girdabın zayıflaması için de bazı şartların oluşması gerekir. Bunlardan en önemlisi buzulların erimesiyle kutuplardaki okyanus suları ısınması ve okyanusun ısının büyük bir kısmını kışın atmosfere yaymasıdır. Bu da girdabı rahatsız eder. yani kutuplardaki buzlar eridikçe girdabın kayması daha fazla olur. Normalde kutupların etrafında bir halka gibi olması gereken girdabı şu an bir dalga gibi şekil almaktadır ve bu dalganın alt kısmında bulunan bizim gibi ülkeler sıcak ve yağışsız bir havaya maruz kalırken amerikanın orta kuzey bölgeleri ağır kış şartları geçiriyor.

Kutup girdabı ve amerika

Kutup girdabı yaşayan Amerika bu olayda 8 kişi hayatını kaybettiği bildirildi.  Kanada ve Amerika’da hayatı felç eden bu olay sonrası ortaya ilginç görüntüler çıkardı.  Kutup Girdabı yaşanan ABD’den İnanılmaz fotoğraflar ortaya çıktı.

ABD'nin Chicago kenti soğuk hava dalgasından en çok etkilenen yerlerin başında geliyor.

Amerika Birleşik Devletlerinin Chicago kenti soğuk hava dalgasından en çok etkilenen yerlerin başında geliyor.

Kuzey Dakota'da sıcaklıklar eksi 37'ye kadar düştü. Burada Fargo şehrinde buzlu yollarda gitmeye çalışan kamyonlar görülüyor.
Kuzey Dakota’da sıcaklıklar eksi 37’ye kadar düştü. Burada Fargo şehrinde buzlu yollarda gitmeye çalışan kamyonlar görülüyor.

yumurtaların içinin donması

Bu olay sonrası ortaya çıkan görüntüler böyle sosyal medyada görüntülendi.

Etiketler

t2haber

web design and web developer. seo expert.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı