2018’de yapılan en inanılmaz Arkeoloji keşifleri

2018 deki inanılmaz arkeoloji keşifleri

2018 geçti ve şimdiden 2019’a yerleştik, ancak ilerlerken bile, insanlara geçen yıl fark edilmeyen bu inanılmaz şeyleri hatırlatmak için hiçbir zaman kötü bir zaman değil. Çoğumuzun duymuş olduğu birçok çığır açan olay olsa da, gözümüzden kaçan bazı inanılmaz keşifler yapıldı. Bu liste ile 2018’de yapılan en inanılmaz arkeolojik keşiflere ışık tutmaya karar verdik, bu da tarih anlayışımızı sonsuza dek değiştirebilir.

Karadeniz’in Altında Bulunan eski bir Batık

Karadeniz’in altında bir milden daha fazla bir Yunan ticaret gemisi keşfedildi. Geminin yaklaşık 2.400 yaşında olduğuna inanılıyor ve bu da onu dünyanın en eski bilinen enkaz gemi enkazı yapıyor. Bulgaristan sahiline yakın Karadeniz Deniz Arkeolojisi Projesi tarafından bulundu. Karadeniz’in derinlikleri oksijensiz olduğundan, gemi enkazı, araştırmacılara antik dünyadaki gemi inşası hakkında daha fazla inceleme ve bilgi edinme imkanı veren olağanüstü durumda kaldı.

14.400 Yıl Önce İlk Fırıncılar

14400 yıl önce ilk fırıncılar

14.400 yıl önce, tarımın başlamasından en az 4.000 yıl önce, insanların çoktan lezzetli pide için bir tarif bulmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, Natufians olarak bilinen bir kültüre ait küçük bir kamp yeri buldular ve kamp alanında meraklarını arttıran ekmek benzeri ürünler buldular. Görünüşe göre bu kültürde fırınlar vardı ve bunların kalıntılarında Natufianların ekmek unu yapmak için yabani tahıllar ve yumrular topladıkları görülüyor. Bu tür tarifin sıradan bir günlük yemek değil, özel günler için ayrılan bir lezzet olduğuna inanılmaktadır. Bunun yanı sıra, Stanford Üniversitesi’ndeki bilim adamları üç Natufian taş harcının kalıntılarını analiz ettiler ve Natufianların 13,000 yıl önce yabani buğday ve arpadan bira ürettiklerini kanıtlayan kanıtlar buldular.

Arkeolog Pompeii’nin Son Keşfedilmemiş Alanını Kazıyor

Arkeolog Pompeii'nin Son Keşfedilmemiş Alanını Kazıyor

Uzun yıllar süren araştırmalardan sonra, hala keşfedilmemiş olan antik Pompeii kentinin üçte biri vardı – ama 2018’de hepsi değişti. Zaten halk tarafından bilinen bir kazı alanı, kazılmamış alandaki lavların çamur, küller ve sertleşmiş kısımları çöktüğü ve kendisine doğru kaydığı için tehlike altındaydı. Daha önce keşfedilmiş bir alanı kaybetme tehlikesi nedeniyle, arkeologlar Regio V olarak adlandırılan son bölgeyi kazmak için koştu. Araştırmacılar, Lares olarak bilinen koruyucu tanrılara tapınak olarak inşa edilmiş bir odayı ve yeni bir fresk kümesini ortaya çıkardılar. Antik kültürde evleri ve tarlaları koruduğuna inanılıyordu.

Mısır’da Mezar Alanında Bulunan İnanılmaz Eşsiz Mumya

Mısır'da Mezar Alanında Bulunan İnanılmaz Eşsiz Mumya

Alman ve Mısırlı arkeologlar, Mısır’da eski bir cenaze salonu buldular. Bilim adamlarının tökezlediği dikdörtgen yapı, mumya atölyesi olarak kabul edildi, ana göstergelerden biri mumyalama işleminde kullanılan çeşitli yağları ve maddeleri depolayan yüzlerce seramik çanağıydı. Atölyenin açık avlusunda düzinelerce mumya ile gömme odalarına açılan 100 metre uzunluğunda bir tünel vardı. Bu odalardaki en büyük bulgulardan biri, Tadihor adındaki bir bayana ait bir lahitti. Lahit, üzerlerinde yazılı olan düzinelerce koruyucu figürin ile çevriliydi. Bu annenin yüzünde gümüş bir maske vardı, ki tarihçilere göre Mısır dini metinleri tanrıların kemiklerinin gümüş ve altından yapıldığını gösterdiğinden beri derin bir dini anlam taşıyordu.

İnsan Vücudunun Bir Kısmının En Eski Temsili

İnsan Vücudunun Bir Kısmının En Eski Temsili

İsviçreli arkeologlar, Avrupa’daki bir insan vücudu kısmının en eski temsilini bulduğunu açıkladılar. 2017 yılında, hazine avcıları bir bronz hançer ve bir kaburga kemiği ile birlikte metal dedektörleri kullanarak buldum. Arkeologlar hiç böyle bir şey görmediklerini iddia ettiler ve ilk başta, bunun gerçek olup olmadığından bile emin olmadılar. Şimdi, bu yapının Tunç Çağı‘nın ortasına kadar uzandığı tespit edildi. İsviçreli arkeologlara göre, Tunç Çağı’ndaki metal nesneler son derece nadirdir ve bulunmayan binlerce Bronz Çağı mezarı olduğu ve hiçbirinin buna benzer bir şeyi bulunmadığı için hiçbir zaman buna benzer bir heykel bulunmadığını kanıtlamaktadır. gerçekten eşsiz.

İçindeki Tuhaf Kırmızı Kanalizasyon Sulu Lahit

Bu, 2018’de medyanın dikkatini en çok çeken şey olduğunu gösteriyor. Arkeologlar Mısır‘da yeni bir lahit bulduğunda hemen açmaya karar verdiler ve içinde kırmızı lağımın bir şekilde içeri sızmayı başardığını buldular. Kanalizasyon kesinlikle iğrenç görünmekle birlikte, hala bir miktar özel güçler taşıdığına inanan, kanalizasyonu içmeyi isteyen makul sayıda insan vardı (inanması zor, biliyoruz). Hatta binlerce üyelikle talepleri için bir dilekçe oluşturmak için bile gittiler. Lahit içinde arkeologlar, 20-25 yaşları arasında genç bir kadının cesedi, 30 ya da 40 yaşlarında iki erkeği buldular. Bu bulgunun İskenderiye de bulunan en büyük lahit olduğu düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir